Projekt ogrodu w Ujeździe

lokalizacja: Ujazd
inwestor: Prywatny
powierzchnia użytkowa: 1350 m2
projekt: 2013


Projekt ogrodu w Ujeździe powstał dla trzypokoleniowej rodziny. Zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie części południowej ogrodu, przeznaczonej na wypoczynek i rekreację. Część północna ogrodu została już zagospodarowana przez właścicieli działki i jest przeznaczona na funkcje techniczno-gospodarcze oraz na parking dla samochodów. 

Główną ideą koncepcji jest wyznaczenie trzech stref funkcjonalnych w ogrodzie i oddzielenie ich "bramami" kompozycyjnymi. Pierwsza strefa jest miejscem gdzie łączy się przestrzeń prywatna z przestrzenią publiczną. W tej części znalazł się żywopłot z Żywotnika Zachodniego" wzdłuż ogrodzenia,a pod oknem w kuchni zaprojektowana została rabata z Rododendronów oraz Miłorząb odmiany 'Mariken'. Istniejacy taras zyskał obwodową rabatę z roślin i traw w donicach. Od ulicy znalażły się małe drzewa wprowadzające więcej prywatności - Wiśnia Osobliwa i Surmia Bignoniowa. 

Przez drewnianą kładkę nad kaskadą wodną z Kosaćcami doztajemy się do drugiej części ogrodu - rekreacyjnej. Jest to strefa pzreznaczona głównie dla dzieci. Z minimalną ilością nasadzeń, jedyną kompozycją jest Wiśnia odmiany 'Royal Burgundy' obsadzona Hortensją Bukietową i Tawułą Japońską. A głównymi atrakcjami dla dzieci w tej części ogrodu są piaskownica z natryskiem oraz Drewniany domek do zabaw, który wraz z rabatami wokół drugiego tarasu tworzy bramę do trzeciej strefy ogrodu - wypoczynkowej. 
Znalazło się tutaj miejsce na grilla, wędzarnię, ognisko oraz basen. W drugiej części mamy kącik z ławką obsadzony wysokimi trawami, żurawkami i bylinami. A tuż obok miejsce na borówkę amerykańską oraz 3 małe drzewka owocowe. Widok z tarasu upiększa dodatkowo Klon Palmowy usytuowany na tle białej ściany domu.